Aktywna Biblioteka - podsumowanie

                AKTYWNI - BENEFICJENTAMI DZIAŁAŃ KULTURALNYCH

     Wieloraką ofertę kulturalną zaproponowała użytkownikom Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach w związku z realizacją dwóch projektów. Granty otrzymane w ramach Aktywnej Biblioteki od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zapewniły środki finansowe na: warsztaty, prelekcje, prezentacje specjalistów z różnych dziedzin, zajęcia biblioterapeutyczne, wycieczki do Krakowa i bilety wstępu do teatru, muzeum, materiały promocyjne, plastyczne, biurowe i catering. Część zajęć poprowadzili wolontariusze - pracownicy partnerskich instytucji, stowarzyszeń, nauczyciele, seniorzy, którzy w znaczący sposób przyłączyli się do działań realizowanych w ramach projektów.

     Projekt pt. „Aktywizacja w sferze kultury osób z lekkim i średnim stopniem niepełnosprawności” zrealizowano w partnerstwie ze Środowiskowym Domem Samopomocy „Świt” w Miłocicach. Uczestnicy projektu wzięli udział w dziewięciu imprezach kulturalnych, m.in. cyklu warsztatów biblioterapeutycznych prowadzonych przez dr Lidię Ippoldt, (autorkę kilkudziesięciu publikacji na temat Biblioterapii), podczas których rozpoznawali i nazywali swoje emocje, „bawili się słowem”, poznawali krótkie teksty, itp. Inspirowani literaturą i sztuką wykazywali się wyobraźnią, aktywnością twórczą i wielkim zaangażowaniem w działaniach prowadzonych przez specjalistów i wolontariuszy. Z niezwykłym przejęciem uczestniczyli w spektaklu „Śpią wystawy – baśń muzyczna dla dzieci od lat 6 do 106” wystawianym w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, objętym honorowym patronatem PWST im. L. Solskiego, AM i ASP im. J. Matejki w Krakowie. W kuluarowych rozmowach dzielili się swoimi wrażeniami i przemyśleniami dotyczącymi fantastycznej krainy, do której zostali zabrani. Dużym przeżyciem dla uczestników było również zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa „Podziemia Rynku”. O udziale w projekcie oraz odwiedzaniu biblioteki przypominać im będą upominki w postaci książeczek z sentencjami, otrzymanymi na ostatnim spotkaniu. W realizacji projektu pomogły osoby, które bezinteresownie poprowadziły część spotkań. Były to Panie: Janina Jędrzejczyk, Elżbieta Strona, Ewa Pycia, Barbara Żołynia, Urszula Lisiakiewicz. Serdecznie im za to dziękujemy.  (M. J.)

 

 

     Projekt „Ekonomiczne ABC dla dorosłych” miał na celu szeroko pojętą edukację finansową. Proponowana przez bibliotekę oferta obejmowała prowadzenie czytelniczo-multimedialnego działu dotyczącego ekonomii oraz organizację cyklu czterech warsztatów tematycznych. Już od początku realizacji projektu kilkanaście osób zadeklarowało chęć udziału w zaplanowanych zajęciach. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się jak planować budżet domowy i gdzie szukać ewentualnych oszczędności. Przekonali się, że wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby bezpiecznie zrobić zakupy przez Internet i skorzystać z usług e-banku. Poznali podstawowe prawa konsumentów i metody ich egzekwowania. Połączenie wykładów z prezentacjami multimedialnymi i warsztatami nie pozwoliło, aby na spotkania wkradła się nuda. Tym bardziej, że prowadziły je kompetentne osoby: Pani Katarzyna Kołodziejczyk ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej, Pani Angelika Komenda z Banku Spółdzielczego w Słomnikach, Pan Jerzy Gramatyka – Miejski Rzecznik Konsumentów. Uczestnicy brali w zajęciach czynny udział i zasypywali prowadzących licznymi pytaniami. Pojawiły się nawet sugestie, aby biblioteka systematycznie organizowała różnego typu szkolenia i warsztaty. Jak się okazało jest wiele osób zainteresowanych taką formą rozwoju osobistego, gdzie w luźnej atmosferze, przy filiżance kawy można porozmawiać na aktualne i ważne tematy. (M. Sz.)

 

 

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.


You have no rights to post comments