Integracyjny projekt wakacyjny

24 lipca zakończyliśmy drugi w tym roku projekt wakacyjny, który odbywał się pod hasłem: integracja. Dzieci uczyły się jak współpracować w grupie, wspólnie pokonywać trudności i wyzwania, jakie przygotowali dla nich animatorzy MGCK. W ramach projektu odbyła się również wycieczka do Stadniny Koni "Kohul"w Goszczy.


VIII Małopolskie Święto Czosnku

26 lipca odbyło się VIII Małopolskie Święto Czosnku, które organizowane jest co roku przy współpracy dwóch gmin słynących z produkcji czosnku – Słomnik i Radziemic. Do Prandocina zjechało wielu gości: władze województwa, liczni posłowie, przedstawiciele agencji  i organizacji rolniczych, producenci czosnku oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, aby świętować kolejne zbiory rośliny o wielu, zarówno kulinarnych jak i leczniczych, zastosowaniach.


 

Smakowite, czosnkowe dania, ozdoby i warkocze z czosnku, konkursy, popisy zespołów ludowych to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie przewidziano na czosnkowym festynie. W tegorocznym święcie wzięło udział 17 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gmin Słomniki i Radziemice. Jak nietrudno zgadnąć, przy tak dużej ilości utalentowanych kulinarnie pań, stoiska do degustacji uginały się pod ilością przepysznych, czosnkowych specjałów. Goście Święta Czosnku mogli skosztować wyjątkowych pierogów, sosów, bułeczek, zup, kotlecików, nalewek, a nawet czosnkowych deserów! Produkty regionalne można było degustować również w ramach „Zasmakuj w Małopolsce” – kampanii promującej produkty regionalne Małopolski. Zanim jednak ktokolwiek nacieszył swoje podniebienie, na scenie rozpoczęto czosnkowe obchody występem prandockiej Orkiestry Dętej po batutą Krzysztofa Dudy oraz zespołu ludowego Pawie Oczko ze Szczepanowic pod kierownictwem Stanisławy Doniec. Następnie na scenie pojawili się włodarze obu gmin: Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel i Wójt Gminy Radziemice Marek Słowiński, aby oficjalnie zainaugurować czosnkowe święto i przywitać zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, który nie tylko zachwalał walory czosnku, doceniając pracę rolników, ale rozpoczął również kolejną odsłonę kampanii „Zasmakuj w Małopolsce”, w ramach której można było posmakować produktów regionalnych, a małopolskie specjały przygotowały panie z KGW z Waganowic. W ramach kampanii Piękny Jaś bawił się z dziećmi w gotowanie, rysowanie i obdarował dzieci specjalną książką kucharską. O czosnku, jego uprawie i problemach, z jakimi na co dzień borykają się producenci, mówili Posłowie na Sejm Piotr Ćwik, Lidia Gądek i Andrzej Adamczyk, Senator RP Bogdan Pęk, Wojewoda Jerzy Miller, Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka, Dyrektor ARMiR w Krakowie Włodzimierz Okrajek, Dyrektor MODR w Karniowicach Zbigniew Tomaszek oraz Prezes MIR w Krakowie Ryszard Czaicki. Po wystąpieniach gości na scenę wtargnął, pomimo interwencji ochrony, rolnik, na co dzień sprzedający czosnek na placu handlowym na Rybitwach. Szybko jednak okazało się, że w postać zabawnego handlarza wcielił się nie kto inny jak Grzegorz Płażek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach. W rozmowie z prowadzącą Święto Czosnku, opowiedział o trudach i znojach pracy producenta czosnku. Występ pana Płażka spotkał się z bardzo pozytywną reakcją publiczności, o czym świadczyć mogą nie tylko wybuchy śmiechu, ale i gromkie brawa.

Kolejnym punktem programu czosnkowego święta były konkursy na najlepszą potrawę, czosnkową ozdobę oraz warkocz. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich znów popisały się umiejętnościami - tym razem nie tylko kulinarnymi, ale też artystycznymi. Komisje konkursowe, złożone z wyjątkowych gości, miały niełatwy orzech do zgryzienia. W wyniku intensywnych i burzliwych obrad wyłoniły zwycięzcę konkursu na najlepszą potrawę, którym okazało się KGW Muniakowice za cukinię faszerowaną w sosie czosnkowym. Nie było to jedynie zwycięstwo tego koła, któremu przyznano również pierwsze miejsce w konkursie na warkocz z czosnku. Natomiast najpiękniejszą ozdobę – piękny, czosnkowy koszyk, przygotowały członkinie KGW z Prandocina Wysiołka. Pozostałe nagrody w konkursach dla KGW przypadły paniom z Prandocina Iły za sałatkę „Czosnkowa fantazja”, paniom ze Smrokowa za bułeczki pn. smrokowskie słoneczka, KGW Polanowice za warkocz i ozdobe (IIm. W obu konkursach) oraz KGW Prandocin Wysiołek za warkocz (IIIm) i KGW Waganowice za ozdobę (IIIm). Przeprowadzono ponadto konkurs na „Superwiązkę polskiego czosnku”, zorganizowany przez delegatów Małopolskiej Izby Rolniczej z terenów gmin Słomniki i Radziemice. Laureatem konkursu został Adam Daros, który przygotował wiązkę ważącą ponad 2 kilogramy. Nie zabrakło też zabaw dla dzieci i dorosłych, takich jak plecenie czosnkowych warkoczy czy rzut czosnkiem do celu, zorganizowanych przez animatorów Centrum Kultury. Prócz możliwości degustacji tradycyjnych specjałów i udziału w konkursach zgromadzona publiczność mogła zasięgnąć porad doradców rolniczych oraz zapoznać się z nowinkami dotyczącymi rolniczego sprzętu. W tym roku na czosnkowym święcie pojawiło się wielu producentów oraz przedstawicieli agencji i instytucji rolniczych.

Dla wielbicieli muzyki i skocznej zabawy organizatorzy przygotowali występ zespołu coverowego Kormorany, który porwał wiele osób do tańca przy melodii utworów takich jak Dwudziestolatki, Rudy rydz czy 10 w skali Beauforta. Obchody VIII Małopolskiego Święta Czosnku, tanecznie i wesoło, zakończono późnym wieczorem.

Zdjęcia: Centrum Kultury w Słomnikach i Pejo photography&film

Święto Czekolady 2015 w Niedźwiedziu

Organizowane po raz piąty słodkie święto znów zawitało do Niedźwiedzia. Dzięki wsparciu firmy Wawel niedziela upłynęła dzieciom pod znakiem czekoladowych konkursów i słodkich, sportowych wyzwań.


 

Święto Czekolady to piknik rodzinny przygotowywany przez Centrum Kultury w Słomnikach i organizowany co roku w różnych miejscowościach naszej gminy. 19 lipca w Niedźwiedziu nie zabrakło na nim zabaw, które możemy już nazwać tradycyjnymi: dzieci poszukiwały w trawie czekoladowych cukierków, łowiły na wędki słodkie rybki i tworzyły piękne, czekoladowe obrazy na andrutach. Swoje siły można było sprawdzić w czasie zmagań sportowych - ścigaliśmy się na nartach i gąsienicach, rzucaliśmy (przy odważnym wsparciu rodziców) piłeczkami do celu, ciągnęliśmy czekoladowe "taczki" i pokonywaliśmy tor przeszkód. Czekoladowe zabawy zakończyliśmy późnym popołudniem pokazem wielkich baniek mydlanych.

Sportowo- rekreacyjny projekt wakacyjny

10 lipca zakończyliśmy w MGCK pierwszy projekt wakacyjny, przeprowadzony pod hasłem: sport i rekreacja. W ciągu dwóch tygodni dzieci poznały najbliższą okolicę, brały udział w sportowych wyzwaniach, ćwiczyły zwinność i koncentrację, a pod okiem animatorów Centrum Kultury 8 lipca odwiedziły plac zabaw Pinokio.


II Festiwal Kazimierzowski

21 czerwca słomnicki Rynek, za sprawą Centrum Kultury oraz Drużyny Wojów Piastowskich „Jantar”, zamienił się  w średniowieczy gród. Festiwal Kazimierzowski rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 15.00 korowodem z rycerską drużyną na czele.


Po oficjalnym otwarciu imprezy przez Burmistrza Pawła Knafla i wybiciu pierwszej, kazimierzowskiej monety, rozpoczęły się warsztaty, pokazy rzemiosł średniowiecznych, koncerty zespołu wykonującego utwory na średniowiecznych instrumentach, prezentacje dawnych tańców i walki rycerskie, które trwały nieprzerwanie do późnych godzin wieczornych. Uczestnicy festiwalu mogli obserwować życie w średniowiecznym obozowisku, u mincerza wybić pamiątkową monetę, odwiedzić zbrojownię i przymierzyć elementy rycerskiego wyposażenia, spróbować wypiekanych na palenisku podpłomyków z miodem. Pyszności, sporządzone według średniowiecznych receptur, przygotowały Wesołe Kumoszki z Granowa (czyli utalentowane kulinarnie panie z KGW z Prandocina Wysiołka). Ich kuchnia przypadła wszystkim tak bardzo do gustu, że kilka godzin po otwarciu „Karczmy Wesołych Kumoszek” na stołach nie pozostało zbyt wiele potraw.

Późnym wieczorem Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar” przygotowała rekonstrukcję obrzędowości dawnych Słowian. Poprowadził ją, wokół rozpalonego ogniska, Jago – kapłan rodem ze „Starej Baśni”.

W czasie, gdy Rynek trwał w ściśle średniowiecznym klimacie pod Centrum Kultury panowała anielska aura. Przed godziną 16.00 artyści Ceramiki bez Granic ułożyli piec węgierski, w którym przez kolejne dni wypalaliśmy rzeźbę Anioła. Ogień w piecu rozpalił Marszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak oraz Burmistrz Paweł Knafel. Następnie odsłoniliśmy anielskie panneau na wieży Centrum Kultury, a z okna MGCK uleciały białe, anielskie pióra. Tematyka anielska przeważała również na wystawie w Muzeum Ziemi Słomnickiej, w czasie której można było podziwiać ceramiczne anioły- to nawiązanie do naszego herbu z Archaniołem Michałem. Część prac zaprezentowanych na wystawie stanowiły rzeźby wykonane przez uczestników warsztatów ceramicznych, jakie Ceramika bez Granic prowadziła w Centrum Kultury.

Na zakończenie II Festiwalu Kazimierzowskiego wieczorem pod Centrum Kultury, w spektaklu plenerowym „Serce Don Juana”, wystąpiła grupa artystyczna Scena Kalejdoskop. W sztuce wystąpili aktorzy na szczudłach ubrani w symboliczne, epokowe kostiumy teatralne. Ich grze towarzyszyły efekty pirotechniczne i świetlne razem z piękną, klasyczną muzyką.