Biblioteka

W 1915 roku Towarzystwo Oświatowe założyło w Słomnikach bibliotekę publiczną, która czynna była raz w tygodniu (w sobotę). W pomieszczeniu gdzie znajdował się księgozbiór odbywały się również próby sekcji teatralnej i chóru „Lutnia”.
      Po II wojnie światowej biblioteka wznowiła swoją działalność. Według pierwszego zapisu inwentarzowego było to w 1948 roku.
       Biblioteka miejska kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od 1971 roku mieściła się w remizie strażackiej, obok Gminnego Ośrodka Kultury i kina „Czar”. W roku 2000 decyzją Rady Miejskiej w Słomnikach otrzymała przestronny lokal o powierzchni 165 m2 w zabytkowym budynku przy ulicy Kościuszki 26, gdzie mieści się do dziś.

 

         Liczba użytkowników biblioteki od kilku lat utrzymuje się na mniej więcej jednakowym poziomie. W roku 2007 w bibliotece głównej zarejestrowano 1069 czytelników.
        Biblioteka miejska wyposażona jest w komputery z oprogramowaniem, ksero, drukarkę, skaner, fax.
        Prowadzona jest automatyzacja procesów bibliotecznych. W programie LIBRA 2000, do chwili obecnej, wprowadzono ok. 4000 opisów bibliograficznych.
         Dzięki programowi IKONKA  biblioteka główna ma również 3 komputery z dostępem do Internetu, z których w 2007 roku skorzystało 4587 osób
Cykliczne imprezy prowadzone przez bibliotekę to:
• „Ferie w bibliotece publicznej” (styczeń lub luty),
• „Dni otwarte ( maj)  w ramach Tygodnia Bibliotek,
• „Wakacyjne spotkania kulturalne” (w sierpniu)
• „Spotkania autorskie” 
        Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach jest jedną z 17 bibliotek w Małopolsce, w której powstał  Dyskusyjny Klub Książki. Działalność klubu wpisana w ogólnopolski projekt promujący czytelnictwo objęta jest patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Relacje z comiesięcznych spotkań klubowiczów ukazują się w „Głosie Słomnik”.

                                                                                                                                      Maria Jędrychowska