II Memoriał Katyński

II Memoriał KatyńskiRozpoczęło się przyjmowanie zapisów  do udziału w II Memoriale Katyńskim „O szablę oficerską” im. płk  Andrzeja Hałacińskiego.  Podobnie jak w ubiegłym roku, bieg odbędzie się w pierwszą sobotę kwietnia, czyli dzień najbliższy rocznicy rozpoczęcia katyńskiej zbrodni.  W tym roku będzie to więc w dniu 5 kwietnia.  Ubiegłoroczny pierwszy Memoriał został objęty współpatronatem honorowym Bpa Polowego Wojska Polskiego J.E. Bpa Józefa Guzdka i Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego J.E. Bpa Jerzego. Ze względu na specyficzny charakter biegu, który jest memoriałem ku czci zamordowanych polskich oficerów, a nie tylko jeszcze jedną imprezą biegową jakich setki w całej Polsce,  przyjęta została koncepcja  utworzenia Komitetu Honorowego. W ten sposób przyłączają się osoby które co prawda same nie pobiegną, ale kibicują biegaczom i wspierają pomysł  swoim autorytetem.

 

W komitecie honorowym znalazło się wiele wybitnych postaci, w tym między innymi syn Patrona Biegu – zamordowanego w Katyniu płk Andrzeja Hałacińskiego, legionisty i twórcy pieśni „My pierwsza brygada”  pan dr Bogumił Hałaciński, który mimo podeszłego wieku i w tym roku przybędzie do Brzeska, aby dekorować zwycięzców.  Zaproszenie do Komitetu Honorowego przyjęli: Pani Zofia Pilecka-Optułowicz – córka rotmistrza Witolda Pileckiego, oraz Pan Andrzej Pilecki – syn rotmistrza. Są również panowie Wojciech Reszczyński, znany dziennikarz, oraz Tadeusz Płużański, autor książek „Bestie” oraz „Bestie2”. Planowane jest, że książki z autografem tego Autora zostaną rozlosowane wśród uczestników biegu.  Do komitetu honorowego należą również samorządowcy, którzy włączyli się w pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Skład Komitetu Honorowego stopniowo się powiększa i jest zamieszczany  na stronie internetowej biegu.

Trasa Biegu Głównego to dwa okrążenia po urozmaiconej widokowo trasie Brzesko-Jadowniki- Okocim. Bieg Główny będzie liczyć 20.730 metrów, natomiast Bieg Towarzyszącego jedną czwartą z tego.

II Memoriał KatyńskiWszyscy uczestnicy na mecie otrzymają pamiątkowy medal w kształcie Polski, podobny jak w ubiegłym roku, ale jednak nie taki sam. Będzie troszkę zmieniony, większy i jeszcze ładniejszy. Na medalu zamieszczone jest przesłanie biegu: „Aż do śmierci stawaj do zapasów o prawdę, a Pan Bóg będzie walczył o ciebie”  Syr. 4.28. Dodatkowo imienny dyplom z zajętym miejscem i osiągniętym czasem. Dla osób, które po raz pierwszy w życiu będą uczestniczyć w biegu ulicznym, przygotowany został  specjalny certyfikat powitalny w rodzinie biegaczy.

II Memoriał KatyńskiBiegacze którzy zajmą trzy pierwsze miejsca w kategorii open oraz w poszczególnych licznych kategoriach wiekowych otrzymają puchary. Dodatkowo  zwycięzcy w kategorii Open  Biegu Głównego zarówno mężczyzn jak i kobiet  - trofeum główne, czyli szablę oficerską  wz. 1921/22, taką samą jaka była na wyposażeniu Wojska Polskiego w momencie wybuchu wojny. Tylko napisy na szablach będą trochę inne – „Kocham Polskę! Ty też ją kochaj!”

W tym roku - zgodnie z sugestiami biegaczy – wprowadzone zostały dodatkowe dwie kategorie wiekowe dla panów: dla 60 i 70-latków. Chcemy docenić seniorów, którzy budzą podziw swoją witalnością i kondycją, a siłą charakteru mogliby zawstydzić wielu młodych. Verba docent, exempla trahunt – słowa pouczają, przykłady pociągają. Mamy nadzieję, że przykład seniorów wpłynie zachęcająco na kolejne pokolenie, a wnukowie pokażą, że są godni swoich dziadków. 

Nasz bieg  ma specjalne przesłanie, chcemy więc stworzyć społeczność która chętnie do nas przyjedzie, aby corocznie w pierwszą sobotę kwietnia uczcić w doborowym towarzystwie, naszych bohaterów. Zgodnie z zapowiedzią sprzed roku, postanowiliśmy, że wszyscy biegacze którzy dziesięć razy wezmą udział w Memoriale Katyńskim, otrzymają sygnet oficerski. Nie będzie on przeznaczony tylko dla zwycięzców, czy tych kilku najlepszych. Otrzyma go każdy, kto dziesięć razy zaliczy Memoriał.  W ten sposób udowodni, że ma silny charakter i jest wytrwały. W tym celu zaprowadzony został specjalny rejestr uczestników biegu.

Uruchomiona ostała strona biegu www.memorialkatynski.pl. Znajdują się tam galerie z pierwszego memoriału. Tam tez  będą zamieszczane aktualności związane z organizacją tegorocznej imprezy.

Ze względów organizacyjnych, liczba biegaczy łącznie w obydwu biegach została określona na 300 osób. Jak zawsze w takich przypadkach liczy się pierwsze trzysta wpłat, które są potwierdzeniem zamiaru uczestniczenia w biegu.

Serdecznie zapraszamy do Brzeska w dniu 5 kwietnia.