Pogodojmy po krakosku!

Pogodojmy po krakosku!Już w najbliższą niedzielę, 1 września zapraszamy do Naramy na III Festiwal Godki Krakowskiej, w tym roku nawiązujący do obrzędowości dożynkowej.

 

W programie tegorocznego Festiwalu znalazły się m.in.: korowód i obrzęd dożynkowy, przegląd zespołów gwary krakowskiej i stołów regionalnych, występy kapel, orkiestr i zespołów (Kapel Ludowych Serenada i Maszkowiacy, Orkiestr Dętych Naramianka i Hejnał, Zespołu Biesiada Naramska) oraz atrakcje dla dorosłych, młodzieży i dzieci (zabawa taneczna, pokaz Grupy Motocyklowej M.A. Brothers Cren Since Cracon 2013, wesołe miasteczko, gry i zabawy, malowanie twarzy, zabawy konkursowe z nagrodami). Podczas przeglądu promującego gwarę krakowską, bajarze i śpiewacy językiem gwary krakowskiej opowiedzą lub wyśpiewają legendę/wydarzenie/historię związane z tradycją/kulturą swojego regionu czy też obrzędem dożynkowym.

Festiwal wspólnie organizują już po raz trzeci z rzędu Gmina Iwanowice i Dziennik Polski. Jego pomysłodawcą jest wójt Gminy Iwanowice Zbigniew Grzyb, który podkrakowską gwarą interesuje się od kilku lat, samodzielnie opracował słownik tej gwary i prowadzi bloga pisanego tym właśnie językiem, a zatytułowanego Głos Wiślon łod Krakowa (www.wislan.blog.onet.pl): Chciałbym rehabilitacji gwary krakowskiej, która przez wiele lat została odrzucona i traktowana wstydliwie. Tymczasem swojej gwary nie wyrzekali się i nie wstydzili, ani górale, ani Poznaniacy, ani tym bardziej Ślązacy czy Kaszubi. Dlaczego więc i my nie powinniśmy być z niej dumni? – pyta Zbigniew Grzyb uważający, że z językiem swych dziadków i ojców dzieci powinny zapoznawać się także w szkole. Choćby to było w formie ciekawostki.

Gwarą krakowską posługują się nie tylko mieszkańcy najbliższych okolic Krakowa, ale także ludzie mieszkający od Wadowic do Proszowic. Nie mówiąc o mieszkańcach samego Krakowa, by wspomnieć choćby popularne jeszcze kilkadziesiąt lat temu powiedzonko a idzze, idzze bajtloku!.

Festiwalowi patronują: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa i Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka (Województwo Małopolskie wsparło Festiwal finansowo). Patronat medialny sprawują: Oddział Telewizji Polskiej S.A. w Krakowie, Radio Kraków S.A i Głos Iwanowic.

Program III Festiwalu Godki Krakowskiej:

12:30 – korowód dożynkowy spod remizy OSP Narama
13:00 – Msza św. w Kościele parafialnym p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Naramie
14:30 – obrzęd dożynkowy regionu krakowskiego
15:00 – przegląd zespołów promujących gwarę krakowską
            przegląd stołów regionalnych
            występ Kapel Ludowych: Serenada i Maszkowiacy
            koncert Orkiestr Dętych: Naramianka i Hejnał
            wspólne biesiadowanie z Zespołem Biesiada Naramska

Atrakcje: zabawa taneczna, pokaz Grupy Motocyklowej M.A. Brothers Cren Since Cracon 2013, wesołe miasteczko, gry i zabawy, malowanie twarzy, zabawy konkursowe z nagrodami.