Festiwal Kazimierzowski

15 czerwca w trzech punktach naszego miasta: na rynku, na placu targowym oraz w parku przy ulicy Wolności, odbyły się warsztaty, pokazy i koncerty zorganizowane w ramach pierwszego Festiwalu Kazimierzowskiego.


 

Festiwal rozpoczął się o godzinie 10.00 otwarciem wystawy „Piast ostatni, ale Wielki” w Muzeum Ziemi Słomnickiej oraz warsztatami i pokazami rękodzieła, które do godziny 14.00 odbywały się na Rynku w Słomnikach. Choć pogoda nie dopisała i wietrzna pogoda przeszkadzała w spokojnym odwiedzaniu straganów rzemieślników w warsztatach wzięło udział wiele rodzin. Można było własnoręcznie upleść koszyk, czerpać papier, stworzyć własną średniowieczną lalkę, przyjrzeć się pracy garncarza, kowala czy kaligrafa oraz samemu spróbować ich fachu. O 11.30 animatorzy i wolontariusze MGCK zaprosili mieszkańców gminy do Gry Miejskiej. Osoby, które zechciały przyłączyć się do historycznej zabawy, spotkały na swojej drodze średniowieczną gospodynię, dworskiego malarza i słomnickiego kupca. W grze wzięły udział również liczne reprezentacje dzieci i młodzieży ze szkół z Prandocina, Niedźwiedzia, Waganowic i Słomnik, chcących poznać „Tajemnice Rynku w Słomnikach”.

O godzinie 14.00 w parku przy ulicy Wolności rozpoczęła się prawdziwa średniowieczna uczta. Panie z KGW z Prandocina Wysiołka przygotowały fantastyczne potrawy: knysze rycerskie, jabłka świętojańskie, ciastuchy i rokiczanki, które zachwyciły podniebienia tych najbardziej wybrednych. Wszystkie pyszności zostały przygotowane w oparciu o informacje dotyczące średniowiecznych zwyczajów żywieniowych. W tym samym czasie w parku odbywały się gry i konkursy dla rodzin zorganizowane w ramach kampanii Zasmakuj w Małopolsce. Wystąpił teatrzyk „Piękny Jaś”, odbyły się warsztaty plastyczne, a dorośli mogli w tym czasie spróbować regionalnych specjałów, takich jak chleb prądnicki, oscypek, redykołka, bryndza podhalańska czy karp zatorski.

Placem targowym przy ulicy Żeromskiego od godziny 15.00 zawładnęli rycerze i damy dworu Krakowskiej Chorągwi Nadwornej. Uczestnicy Festiwalu mogli wziąć udział w pojedynkach rycerskich i tańcach dworskich, obejrzeć przegląd uzbrojenia i sprzętu bojowego, pokazy walk z czterema rodzajami broni i scenki rodzajowe. Na najmłodszych czekały rycerskie puzzle, a dorośli i młodzież mogli spróbować swoich sił na równoważni giermków, strzelając z łuku czy rzucając włócznią.

Godziny popołudniowe i wieczorne upłynęły pod znakiem średniowiecznej muzyki i tańca. O godzinie 19.00 w koncercie muzyczno – tanecznym wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Floripari. Zespół wykonał utwory renesansowe i barokowe na historycznych instrumentach z uwzględnieniem dawnych technik wykonawczych. Towarzyszyli mu tancerze, którzy zrekonstruowali na scenie nie tylko dawne tańce, ale przedstawili dworskie zwyczaje. Floripari zakończył swój występ żartobliwą prezentacją dawnych instrumentów oraz opowieściami o dawnej muzyce i muzykach.

Festiwal Kazimierzowski zakończył się spektaklem plenerowym Baletu Dworskiego Cracovia Danza – zespołu tańców dworskich i historycznych. Za pomocą ruchu oraz gry świateł artyści przedstawili piękne historie związane z życiem europejskich dworów – średniowieczne zabawy, obyczaje i dworskie tańce.

zdjęcia: Pejo photography&film i Centrum Kultury

 

You have no rights to post comments