"Marlene"

Rozmawiamy o książkach – „Marlene”

 

Wydawać mogłoby się, że książka Angeliki Kuźniak Marlene” to jeszcze jedna próba biografii słynnej gwiazdy, jaką niewątpliwie była Marlena Dietrich. Jednak jest to nowe, inne spojrzenie autorki, pokazanie w wielkiej artystce zwykłych ludzkich cech, słabości, kłopotów. Nowy portret aktorki stworzony przez A. Kuźniak podobał się wszystkim klubowiczkom. Chętnie przypomniały sobie nie tylko dorobek artystyczny Marleny Dietrich, ale i jej osobiste rozterki. Jej postawa wobec nazizmu, potępienie Hitlera, utrata Ojczyzny, szukanie swego miejsca w życiu to tylko niektóre sytuacje mające wpływ na życie gwiazdy.

Dzięki postępowi możemy i dzisiaj oglądać aktorkę w filmach, słuchać jej głosu. Podziwiamy wtedy talent aktorski. Swój zawód wykonywała perfekcyjnie, dbała o każdy detal, była pracoholiczką,  wszystko miała pod kontrolą. To było dla widzów, publiczności. Angelika Kuźniak badając jej zapiski, oglądając jej rzeczy osobiste chciała dotrzeć do jej wnętrza. Autorka w swojej reporterskiej opowieści umieszcza wątek polski, koncerty w Polsce, kontakty artystki ze Zbigniewem  Cybulskim, Czesławem Niemenem. W życiu prywatnym Dietrich  była osobą samotną,  zamkniętą, dopuszczała do siebie na tyle, na ile sama chciała.

Angelika Kuźniak stworzyła w swojej książce piękny obraz artystki-człowieka, legendy za życia i po śmierci. Z jej talentem a jednocześnie słabościami, przeżyciami  wojennymi, rozterkami rodzinnymi, miłością publiczności, wrogością narodu niemieckiego.

Polecamy wszystkim, którzy chcieliby sobie przybliżyć sylwetkę wielkiej artystki, matki i zwykłego człowieka.

                                                                          

                                                             Klubowiczka – Pani Urszula Zielińska