Pies dotkliwie pogryzł mieszkankę Słomnik

Pies dotkliwie pogryzł mieszkankę SłomnikPrzypadki napaści psa na człowieka są dość częstym zjawiskiem na ulicach naszej gminy. Przeczytaj, co zrobić w razie ataku zwierzęcia, jak tego uniknąć i co grozi właścicielowi za niedopilnowanie psa.

W Słomnikach pies rasy cane corso dotkliwie pogryzł młodą kobietę. Na miejsce przyjechała policja oraz karetka pogotowia, która zabrała poszkodowaną do szpitala. Po opatrzeniu ran i wykonaniu badań mogła wrócić do domu.

 

— Pies nie posiadał aktualnych szczepień, pozostaje pod obserwacją — mówi przedstawiciel Komisariatu Policji w Słomnikach. — Trwa postępowanie wyjaśniające, jak mogło dojść do tego, że pies wydostał się poza ogrodzenie, atakując przechodzącą ulicą kobietę.

Przypadki napaści psa na człowieka to nierzadkie zjawisko na ulicach naszej gminy. Przypominamy, że obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 Kodeksu wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych (…)”.

Przy dotkliwym pogryzieniu kara jest większa adekwatnie do poniesionych obrażeń (regulują to przepisy Kodeksu karnego)..

Za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Jeżeli jesteś właścicielem czworonoga pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

 

Jak uniknąć pogryzienia przez psa?

Nie wolno podchodzić ani głaskać obcego psa, nie należy go karmić ani zabierać mu przedmiotów, którymi się bawi.

W przypadku spotkania z warczącym zwierzęciem, gdy w pobliżu jest miejsce, gdzie można się schronić, należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów, w miarę możliwości nie ukazując strachu, wycofać się. Należy unikać wzroku psa, gdyż traktuje to jako wyzwanie. Nie należy pozostawiać psa i dziecka razem bez opieki dorosłych.

 

Co robić, gdy zostaniemy zaatakowani?

Gdy pies zaczyna atakować, a w pobliżu nie ma miejsca, gdzie można by się przed nim uchronić, należy stanąć nieruchomo i zasłonić dłońmi kark, tak aby ramiona ciasno przylegały do szyi, a łokcie zasłaniały twarz. W żadnym wypadku nie należy uciekać, gdyż obudzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i może nasilić jego agresję.

W przypadku pogryzienia należy natychmiast wezwać policję, gdy rany są większe — także pogotowie. Warto pamiętać o pisemnym świadectwie sądowo-lekarskim oględzin ciała, czyli tzw. obdukcji, która jest niezbędnym dokumentem w przypadku próby uzyskania odszkodowania na drodze sądowej.

Koniecznie należy sprawdzić, czy pies był szczepiony przeciw wściekliźnie. Jeśli nie był lub jeśli nie można tej informacji ustalić, np. w przypadku psów bezdomnych — konieczne jest przyjęcie szczepionki przeciwko wściekliźnie.

 

Obowiązki właścicieli psów

  • Utrzymywanie zwierząt domowych nie może stanowić zagrożenia lub uciążliwości dla innych mieszkańców.
  • Zwierzę musi być  trzymane na terenie własnej posesji, w sposób uniemożliwiający mu wydostanie się poza jej teren, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom.
  • Obowiązkowe są tabliczki na ogrodzeniach w przypadku psów stanowiących zagrożenie dla innych.
  • Wychodzenie z dużym pupilem poza posesję jest dozwolone tylko po nałożeniu mu kagańca.
  • Zabronione jest pozostawianie psa bez dozoru, jeżeli nie jest on należycie uwiązany lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający wydostanie się na zewnątrz.
  • Należy usuwać zanieczyszczenia spowodowane przez zwierzęta w miejscach publicznych, za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara grzywny do 500 złotych.

Czytaj także:

Obowiązki właścicieli zwierząt domowych

 

You have no rights to post comments