Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego

Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego„Pamięci powstańca styczniowego żołnierza Langiewicza z oddziału żuawów śmierci, poległego w potyczce z Moskalami w dniu 13 marca 1863 roku. Leśnicy Ziemi Miechowskiej. A.D. 2014” – głoszą słowa na tablicy wmurowanej w obelisk na terenie nadleśnictwa Sosnówka, który został uroczyście odsłonięty 6 listopada 2014 r.

W Sosnówce (w pobliżu Muniakowic) stanął obelisk ku czci bohaterów powstania styczniowego. Miejsce nie jest przypadkowe — był tu kiedyś drewniany krzyż, upamiętniający, według przekazów, bohaterską śmierć powstańca, członka elitarnej jednostki żuawów śmierci.

 

— Spotykamy się w otoczeniu jesiennego lasu. Dziś sięgamy w głąb historii, próbując dociec, co wydarzyło się pośród tych drzew ponad 150 lat temu. Las pamięta… Drzewa pamiętają… — mówił Jan Dyktyński nadleśniczy Nadleśnictwa Miechów, który przywitał zgromadzonych uczestników uroczystości.

A wśród nich znaleźli się m.in. starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka, radny Województwa Małopolskiego Adam Domagała, zastępca Burmistrza Gminy Słomniki Michał Chwastek, burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Stanisław Sennik, dzieci i młodzież z miechowskich szkół, licznie zgromadzeni leśnicy.

— Odnalezieniem zniszczonej przez czas mogiły, odsłonięciem i poświęceniem pamiątkowego obelisku  oddajemy dziś hołd wszystkim bohaterom tamtych wielkich dni nadziei — powiedział ks. Marian Głowacki, proboszcz parafii w Prandocinie, który poświecił obelisk. Podziękował leśnikom za opiekę nad lasami i tysiącami miejsc świętych ukrytych wśród drzew.

Młodzież wykonała pieśni patriotyczne z czasów największych zrywów narodowych oraz w barwnych regionalnych strojach zatańczyła m.in. poloneza. Piękną oprawę muzyczną wydarzenia przygotował Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa.

Z okazji roku jubileusz 90-lecia powstania Lasów Państwowych obok obelisku posadzono dąb jubileuszowy, który będzie strażnikiem pamięci.

 

Nieopodal znajduje się niewielka malownicza kapliczka domkowa, w której także umieszczono tablicę, na pamiątkę złożenia w tym miejscu przez powstańcze wojsko przysięgi wojskowej na wierność Ojczyźnie przed dyktatorem powstania styczniowego, bohaterem walk, gen. Marianem Langiewiczem. Do kapliczki prowadzi mostek nad głębokim parowem wśród drzew i krzewów.

Wydarzeniu składania przysięgi towarzyszyło niespotykane zjawisko atmosferyczne. Spoza chmur wyjrzało słońce, a obok pojawiły się dwie okrągłe chmury, wywołując wrażenie trzech świecących słońc. Wzięto to za znak z nieba o historyczności chwili.

Mieszkańców i turystów zapraszamy do odwiedzenia tego przesiąkniętego historią Polski zakątka naszej gminy. Co ważne, jest to ważny przystanek na trasie Rowerowego Szlaku Kościuszkowskiego.

Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. i trwało do jesieni 1864 r. W tym czasie stoczono ponad tysiąc bitew i potyczek. Zakończyło się klęską Polaków, Imperium Rosyjskie w reakcji na narodowy zryw zlikwidowało autonomię Królestwa Polskiego i przystąpiło do rusyfikacji ziem polskich.

Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego Leśnicy w hołdzie bohaterom powstania styczniowego

You have no rights to post comments