"Instynkt gry"

                       Rozmawiamy o książkach - "Instynkt gry"

   Omawiana książka Julii Zeh "Instynkt gry" wywołała żarliwą dyskusję. Książka nie wszystkim się podobała, ale nikt nie pozostał obojętny i chyba autorce o to chodziło.

   Tłem wydarzeń jest elitarna prywatna szkoła niemiecka, dziwny trójkąt składający się z nauczyciela,14 letniej niebezpiecznie inteligentnej dziewczyny i o 3 lata starszego chłopaka - amoralnego egocentryka, różniących się zdecydowanie od swoich szkolnych kolegów. Nie interesuje ich jakby się można było spodziewać gra w piłkę, kino czy zabawa. Ich zainteresowania to własna satysfakcja i zdobywanie nowych doświadczeń . Tych dwoje to niesklasyfikowane młode pokolenie wyznające nietzscheańską filozofię, złą miłość, molestowanie seksualne, całkowitą abnegację, a zatarcie linii między dobrem a złem nie pozostawia im nic innego jak tyko instynkt gry. Gry, do której wciągają innych.

   Przedstawię jedną z opinii "czytanie książki było trudne a dawka okropności tak duża, że z ulgą przyjęliśmy jej koniec." Koniec gry pozostawia niestety jednoznaczny podział na wygranych i przegranych. Książka niełatwa ale warta przeczytania, polecam.

Klubowiczka - Barbara Kapuścik


Spotkanie autorskie z Martą Fox

                                  Spotkanie autorskie z Martą Fox

     Twórczość Marty Fox odkryłam zupełnie przypadkowo. Pewnego dnia przystanęłam przy oknie wystawowym księgarni w Krakowie i zobaczyłam bardzo ładną okładkę. Tytuł książki był także intrygujący - "Niebo z widokiem na niebo". Kupiłam ją właściwie dla urody okładki, a potem przeczytałam i bardzo mi się spodobała. Autorką tej małej książeczki jest Marta Fox. A potem zobaczyłam w księgarni i kupiłam kolejną książkę Marty Fox "Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych". To pasjonująca i piękna opowieść o miłości, samotności, poszukiwaniu celu w życiu.

     Marta Fox napisała ponad 30 książek. W swojej twórczości porusza tematy trudne, kontrowersyjne. Pisze dla młodych i dorosłych, wydała także książkę dla dzieci pt. "Przybij piątkę". Do napisania tej książki zainspirowały ją kontakty z wnukami.

     23 października była gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Słomnikach. Spotkanie z pisarką odbyło się gościnnie w Muzeum Ziemi Słomnickiej. Było kameralnie i przytulnie. Pisarka opowiadała o swojej pracy, córkach i wnukach. Potem czytała swoje wiersze. A na zakończenie spotkania podpisywała książki.

 

Pani Maria Wojtaś


"Rozwiązła" (16.04.2014)

Rozmawiamy o książkach - "Rozwiązła"

 
      Kwietniowe spotkanie DDK upłynęło na rozmowie na temat książki  Jarosława Kamińskiego ”Rozwiązła”, która jest debiutem pisarskim autora. Książka podobała się klubowiczkom, dostarczyła wielu tematów do dyskusji. Autor przedstawia w powieści wiele wątków - obyczajowy, historyczny i psychologiczny, łączy je postać  głównej bohaterki. Zofia Rogala to kobieta w średnim wieku, wychowanka domu dziecka po przejściach, obecnie  pracuje jako wizażystka. Spotyka Adama młodszego o 17 lat biseksualnego studenta ASP, decydują się razem zamieszkać. Ich związek  jest burzliwy, pełen namiętności. Chłopak przedstawia kobietę rodzinie,  która nie akceptuje partnerki syna. Matka Adama wręcz okazuje jej swoją wrogość, a dziadek może być jej ojcem. Kobieta postanawia poszukać swoich korzeni. Tajemnice z przeszłości rzucają cień na związek Zofii i Adama.
 
 
 
     Czytelnik razem z bohaterką poznaje losy żydowskich dzieci w czasie wojny i dalsze. Problemy młodych ludzi, ich wybory, czy byli ofiarami PRL-U, wspomnienia prominentów komunistycznych. W tych trudnych czasach zaczyna się życie bohaterki, jaki wpływ ma to na jej dalsze życie? Kim był dziadek Adama? Tego dowie się czytelnik z lektury, do której zachęcają klubowiczki.

                          Klubowiczka - Pani Urszula Zielińska


"Południca" (19.03.2014)

Rozmawiamy o książkach - "Południca"

 
      W powieści „Południca” Julia Frank podejmuje się przedstawić historię kobiety i jej najbliższych w historycznie trudnych czasach Niemiec. Jestem pod wrażeniem dojrzałości oceny młodej niemieckiej pisarki nie tak wojny jak jej skutków.

     Akcja książki rozgrywa się w trzech miastach, dzieciństwo w małym śpiącym Budziszynie, dekadenckim Berlinie oferującym wszystkie uciechy tego świata i wojennym Szczecinie, w którym Helena przeżywa głód, bombardowanie, gwałt i przemoc. Główna bohaterka to dla mnie taka trochę dziwna postać, z jednej strony wrażliwa na cierpienie chorych, opiekuńcza, odpowiedzialna a z drugiej zimna, obojętna. Dziwne są dla mnie jej relacje mąż – żona, matka – syn, według mnie nie zależało jej ani na jednym ani na drugim.

     Nie można tłumaczyć jej zachowania brakiem miłości rodzicielskiej, który miałby być przenoszony na następne pokolenia. Normalna matka nie zostawia na dworcu małego dziecka, tłumacząc sobie, że tak będzie lepiej; dla kogo lepiej, bo na pewno nie dla dziecka.

     Książka mi się podobała, ale nie jest to książka do której się wraca.

 Klubowiczka – Pani Barbara Kapuścik

 


"Królowa pszczół" (26.02.2014)

                 Rozmawiamy o książkach - "Królowa pszczół"

 

 

     „Królowa pszczół” powieść Katarzyny Krenz jest jakby splotem kilku historii - życiorysów przypadkowych ludzi. Ludzie ci tworzą wędrowny teatr i wyruszają w tournée po Europie. Cała historia skupia się właśnie na tym wyjeździe, który staje się po pewnym czasie odskocznią bohaterów od codziennego życia, problemów, bólu oraz rutyny, która wkradła się w ich życie. Wszyscy są inni, każdy ma za sobą pewne przeżycia oraz rozterki, z którymi próbuje się uporać. Koniec tej wycieczki jest dla nich rozpoczęciem nowego etapu w życiu.

 

 

 

 

     „Królową pszczół” czyta się szybko i przyjemnie, to lekka i mądra książka, której banalna z pozoru treść pozwala nam docenić to co mamy.

 Klubowiczka - Pani Krystyna Filipowicz