Spotkanie autorskie z Grażyną Plebanek

   

                              Spotkanie autorskie z Grażyną Plebanek

 

 

    W ramach działalności DKK 20 kwietnia odbyło się w Słomnikach spotkanie autorskie z Grażyną Plebanek. Była dziennikarka Agencji Reutera i „Gazety Wyborczej”, jako pisarka zadebiutowała powieścią „Pudełko ze szpilkami”. Za tę książkę otrzymała nagrodę w konkursie wydawnictwa Zysk i S-ka – Dziennik polskiej Bridget Jones.

     Klubowiczki i inni uczestnicy spotkania mogli przeczytać udostępniane prze Miejską Bibliotekę Publiczną w Słomnikach książki tej autorki, tj. „Pudełko ze szpilkami”(2002), „Dziewczyny z Portofino”(2005),  „Przystupa”(2007).

 

                  

 

    „Pudełko ze szpilkami” to odważna próba sportretowania współczesnej kobiety, która musi zmagać się z ciągle rosnącą presją ze strony otoczenia i pogodzić sprzeczne oczekiwania rodziny, szefów, przyjaciół. Czy lansowany przez media obraz kobiety jest prawdziwy? Czy możliwe jest pogodzenie kariery zawodowej z wychowywaniem dzieci? Powieść Grażyny Plebanek to szukanie odpowiedzi na te pytania, poznawanie siebie, swojej tożsamości i dzięki temu osiąganie życiowej równowagi. Spotkanie autorskie stało się okazją do stawiania przez uczestniczki podobnych pytań, do poznania zdania innych na ten temat.

 

 

                  

 

    Bestsellerem okazała się też następna powieść autorki „Dziewczyny z Portofino”. Jest to także pierwsza pozycja „Serii z Miotłą”, w której ukazują się ambitne i odważne książki pisane przez kobiety, ale nie tylko o kobietach i dla kobiet. „Dziewczyny z Portofino” to rozpoczynająca się w okresie socrealizmu opowieść o przyjaźniach, zdradach, doświadczeniach erotycznych, wyborach życiowych mieszkających w blokowisku dziewcząt. Ukazane kobiece doświadczenia nie mieszczą się jednak w „gorsecie romansu” czy sentymentalnej powieści. Realia tych czasów i zdarzeń, jak się okazało nie są też obce wielu klubowiczom goszczonym na spotkaniu.

    W 2007 roku ukazała się najnowsza książka Grażyny Plebanek „Przystupa”. Tytułowa Przystupa to prosta dziewczyna służąca w „pańskich domach”, gdzie podpatruje i podsłuchuje wszystko i wszystkich. Ta enigmatyczna, ale wszechwiedząca postać staje się medium społecznej obserwacji - świata, w którym się pije, uprawia seks, bije, a nawet popełnia morderstwa.

    Podczas spotkania z czytelnikami w Słomnikach  Grażyna Plebanek podzieliła się poczynionymi podczas swoich pobytów w Europie Zach. obserwacjami na temat roli mężczyzny, ojca wychowującego dzieci i prowadzącego dom. Pisarka zdradziła, że bohaterem następnej powieści będzie właśnie współczesny mężczyzna.

 

          

 

   Czytelnicy zafascynowani twórczością Grażyny Plebanek mieli okazję obdarzyć sympatią samą autorkę, która okazała się być bezpośrednia i ujmująca. Wydaje się, że i ona bardzo miło wspominać będzie Słomniki, o czym świadczy wpis do Kroniki MBP w Słomnikach: „Bardzo dziękuję za wspaniałe spotkanie, ciepłe, mądre pytania, znakomite przyjęcie i prawdziwe, prawdziwe (!) zainteresowanie. Pozdrawiam bardzo serdecznie. Grażyna Plebanek, 20.04.2009, Słomniki.”

 

 

                                                                                                                                     Maria Jędrychowska