"Do granic nieprzekraczalnego"

 
 „… Dopasowany aż do granic nieprzekraczalnego,

wygodny w ucieczce przed udomowieniem,

lojalny – nie rozpowiada górom o twojej

wielokrotności. Pojemny – bo tyle progów, gruzu, potu,

skowytu przerażenia, że nie udźwigniesz…”                 

                                                             (Jagiełło M., „Z plecaka” [w] Ciało i pamięć: wiersze)

 

 „Do granic nieprzekraczalnego”

 

     Pod takim tytułem odbyło się 14 maja spotkanie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę  Publiczną w sali obrad Rady Miejskiej w Słomnikach.  Gościem  Słomniczan  był Pan  Michał  (Andrzej) Jagiełło -  urodzony  w Janikowicach, z wykształcenia  historyk  literatury  polskiej,   z zamiłowania taternik, alpinista, przewodnik i ratownik górski (były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR). Autor literatury faktu, wielu artykułów w prasie, opracowań popularnonaukowych, prozaik i poeta. W latach 1989-1997 wiceminister MKiS, od 1998 do 2006 r. Dyrektor Biblioteki Narodowej. Zainteresowany wielokulturowością  Polski, mniejszościami narodowymi oraz współpracą kulturalną  szczególnie z Białorusią, Litwą, Słowacją i Ukrainą, prowadził ćwiczenia z przedmiotu „Mniejszości narodowe w Polsce”, na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował także z Collegium Civitas w Warszawie. Za swe dokonania odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz uhonorowany, np. litewskim orderem Księcia Giedymina,  ukraińskim  krzyżem  „Za zasługi”,  „Złotą Plakietką” MSZ Słowacji oraz orderem Św. Marii Magdaleny przyznanym za opiekę nad zabytkami  cerkiewnymi. 

 

   Pan Michał Jagiełło po raz pierwszy miał okazję odbyć tego rodzaju spotkanie  z krajanami. Uczestnikami spotkania byli m.in. Pan Piotr Wasik - Przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach, Panowie - Paweł Knafel i Michał Chwastek – Burmistrzowie Gminy Słomniki,  rodzina gościa z Janikowic i Miechowa, sołtys Janikowic, radni, członkowie DKK, młodzież LO w Słomnikach oraz mieszkańcy gminy.  Nie trudno było zauważyć, że dla Pana Michała było to również wydarzenie sentymentalne.  Dzieciństwo, młodość , wrażenia z wyprawy furmanką do Ojcowa i związana z tym pierwsza fascynacja górami,  ojcowizna – Zagroda,  nauczyciel  taternik z LO w Proszowicach - to  wspomnienia, których przybyli  oczekiwali i nie zawiedli się. Niedosyt natomiast odczuli  ci, którzy znając  zamiłowanie Pana Michała Jagiełło   do  taternictwa, ratownictwa górskiego, wyrażanego w życiu ale również w poezji, prozie i literaturze faktu, a gł. w książce „Wołanie w górach: wypadki i akcje ratunkowe w Tatrach”, chcieli więcej dowiedzieć się o  pracy w pogotowiu górskim, najtrudniejszych akcjach ratunkowych, motywach heroicznych wyborów, itp.  Zabrakło czasu, który może da się w przyszłości nadrobić organizując podobną imprezę kulturalną.

 

      Druga część spotkania poświęcona była poezji Pana Michała Jagiełło. Na początku 2014 roku ukazał się tomik wierszy „Zszywanie w ucieczce”, po wydanych wcześniej: Goryczka, słodyczka, czas Opowieści (2007), Sosna i pies. Poemat z zagrody (2008), Ciało i pamięć (2010). Profesor Arkadiusz Morawiec recenzując tę książkę  w majowym numerze miesięcznika Nowe Książki napisał:  «Dominantę tomu wyznacza problematyka egzystencjalna. Tytułowe „zszywanie” to próba odpowiedzi na pytanie „Co znaczy – mieszkać?/Co znaczy - być?”. Zszywanie to takie budowanie tożsamości, wiązanie egzystencji aktualnej z minioną, „mnie tamtego z dzisiejszym”».  

     Widoczne wzruszenie ogarnęło Pana Michała gdy  wiersze z tego zbioru interpretowali: bibliotekarka - Magdalena Szwajca, polonistka - Anna Węgrzynowicz i nauczyciel – Maciej Jagiełka. Dało się też zauważyć zadumę, refleksję  słuchaczy – zrozumiałą zważywszy, że w wierszach pojawiają się, skierowane przez poetę bodaj nie tylko do siebie, imperatywy ogólnoludzkie, uniwersalne, ponadczasowe: „Wyszukuj swoją ścieżynkę wśród głazów czekających/na twój nieostrożny krok./ Podnoś się po bolesnym potknięciu.// Ścieżko – nie rezygnuj!”

           

 

    Ten i wiele innych utworów zawierają książki Michała Jagiełło zakupione przez bibliotekę, jak również ofiarowane czytelnikom słomnickiej biblioteki  przez samego autora.

 

    Jako podziękowanie za przybycie, przekazane książki, wszystkie wspaniałe dokonania podziękowaliśmy naszemu wspaniałemu gościowi  kwiatami oraz książkami, które czytane w Warszawie przenosić go będą w swojskie okolice. 

M. J.

MBP w Słomnikach dziękuje Panu Maciejowi Jagiełce (m.in. za nagłośnienie sali) oraz dyrekcjom szkół w Niedźwiedziu i Kacicach za współpracę.       

    


You have no rights to post comments