Program Rozwoju Bibliotek
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteka
- Opublikowano: wtorek, 26, listopad 2013 13:45
Program Rozwoju Bibliotek - inspiracją do nowych działań
Szkolenia menedżerskie, specjalistyczne i informatyczne, dostawy sprzętu komputerowego, bezpłatny Internet, konkursy, dotacja na realizację wybranych działań - dla biblioteki publicznej…
Na początku 2013 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach złożyła Wniosek do Programu Rozwoju Bibliotek i w maju została podpisana Umowa o współpracy pomiędzy Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego a Gminą Słomniki i Miejską Biblioteką Publiczną w Słomnikach. Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego cel to wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych w miejscowościach do 20 tys. mieszkańców. Dzięki udziałowi w programie biblioteki staja się aktywnymi, nowoczesnymi miejscami dostępu do wiedzy, informacji, kultury i edukacji, oferującymi przestrzeń do spotkań i wydarzeń angażujących lokalną społeczność.
Przystępując do Programu Rozwoju Bibliotek nasza książnica pozyskała nowoczesny sprzęt - każda z trzech fili bibliotecznych otrzymała po 2 komputery z oprogramowaniem, urządzenia wielofunkcyjne (druk w kolorze) i aparaty cyfrowe, natomiast biblioteka główna, która posiadała już nowy sprzęt komputerowy wzbogaciła się o projektor multimedialny, ekran projekcyjny, zestaw głośników, aparat cyfrowy, laptopa oraz urządzenie wielofunkcyjne A3. Ogółem wartość otrzymanego i zainstalowanego już w październiku w placówkach bibliotecznych sprzętu to 23 023,27 zł (plus wartość oprogramowania).
Od grudnia 2013 r. pracownicy bibliotek będą uczestniczyli w pięciodniowych szkoleniach komputerowych organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie nabywając praktyczną wiedzę obsługi tych urządzeń. Ponadto już od października bibliotekarze biorą udział w warsztatach planowania rozwoju biblioteki, podczas których poznają skuteczne metody pracy w zespole dowiadując się jak pracować metodą projektu z udziałem różnych instytucji w gminie i jak nowocześnie promować swoje usługi. Uczestnicy warsztatów organizowanych w pięciu dwudniowych sesjach, mają zapewnione noclegi, wyżywienie ora praktyczne materiały szkoleniowe. Efektem tych warsztatów będzie Plan Rozwoju Biblioteki. Następny etap to poszerzanie wiedzy bibliotekarzy w jednym wybranym obszarze specjalistycznym z tematów dotyczących kultury, edukacji lub integracji społecznej. Po zakończeniu wszystkich warsztatów biblioteka będzie miała szanse na dofinansowanie wybranego działania zakładanego w planie. Rok 2014 to dla naszej książnicy czas wyzwań także dlatego, że udział w programie wiąże się ze spełnieniem wymogów dotyczących oznakowania, wystroju, unowocześnienia pomieszczeń biblioteki głównej i trzech filii.
Podejmowane działania mają zapewnić mieszkańcom gminy optymalne warunki korzystania z oferty biblioteki publicznej oraz wspierać rozwój i integrację społeczności lokalnej, a ponieważ bibliotekę tworzą przede wszystkim ludzie, do odwiedzin i włączenia się w ten proces zachęcamy użytkowników. To również od nich w dużej mierze zależy, czy biblioteka będzie tętnić życiem, czy znajdą się chętni do udziału w zajęciach organizowanych przez bibliotekarzy.
M. J.