Festiwal Kazimierzowski
- Szczegóły
- Kategoria: MGCK Aktualności
- Opublikowano: wtorek, 01, kwiecień 2014 12:04
Centrum Kultury w Słomnikach przygotowało już program Festiwalu Kazimierzowskiego. 22 czerwca przeniesiemy się na jeden dzień w czasy króla Kazimierza Wielkiego- poznamy historię, kulturę i tradycje epoki oraz dzieje Słomnik.
Wydarzenia będą się rozgrywać w czterech miejscach: na Rynku, w parku i na scenie przy Centrum Kultury, w Muzeum Ziemi Słomnickiej oraz na placu targowym przy ulicy Żeromskiego.
W Muzeum Ziemi Słomnickiej czynna będzie wystawa ?Piast ostatni, ale Wielki?, odbędzie się także wykład z prezentacją poświęcony królowi Kazimierzowi Wielkiemu i jego zasługom dla Słomnik.
Plac targowy obejmą we władanie rycerze z Krakowskiej Chorągwi Nadwornej. Staną tam dwa namiotu rycerskie, dyby średniowieczne, a publiczność zobaczy przegląd uzbrojenia i sprzętu bojowego. Zobaczymy pokazy walk z użyciem 4 rodzajów broni oraz scenki rodzajowe z walkami. Rycerze stoczą też pojedynki z publicznością Na torze łuczniczym każdy będzie mógł spróbować swoich sił w niełatwej konkurencji strzelania z łuku, w rzucie włócznią do kapusty; będą też łuki dla najmłodszych. Na torze przeszkód rozegramy konkurencje: cięcie kapusty/jabłka mieczem, trzymanie miecza na czas, rzut wiankiem wiklinowym do celu, równoważnia giermków oraz giermkowe przeciąganie liny. Dzieci ułożą rycerskie puzzle, które jako pamiątkę będą mogły zatrzymać. Wszyscy będą mogli spróbować tańców z rycerzami i pannami dworskimi.
Na Rynku poznamy tajniki zapomnianego rzemiosła. Bednarz p. Ryszard Zajda z Zawoi pokaże sztukę ręcznego wyrabiania naczyń drewnianych metodą klepkową. Cebrzyki, donice, wiadra, konwie, skopki, miski- małe i duże będzie można także kupić i za niewielkie pieniądze zyskać bardzo atrakcyjne dekoracyjne przedmioty domowe. Przy kole garncarskim zobaczymy pracę p. Edwarda Gacka, garncarza z Rabki, który pomoże każdemu chętnemu spróbować sił w toczeniu drobnych dzbanuszków, miseczek itp. Te własne wyroby, podobnie jak wyroby artysty rzemieślnika też będą w sprzedaży. Sztukę kowalstwa zaprezentuje p. Jacek Włodarczyk z Olkusza. Przyjedzie też kołodziej- p. Mieczysław Solarz z Ołpin.
Specjalne warsztaty lepienia garnków z gliny przygotuje dla nas artystka związana z krakowską ASP- Pracownią Rzeźby w Ceramice- p. Marita Benke- Gajda. Razem ze swoimi studentami ze Stowarzyszenia Ceramika bez Granic zaprosi do wspólnego lepienia naczyń wg wzorów zachowanych m.in. w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
Artyści z Żywej Pracowni przygotują pokazy i warsztaty wikliniarstwa (upleciony koszyk będzie można nabyć za drobną opłatą). Ponadto nauczą jak robić szmaciane lalki w strojach średniowiecznych.
Każdy będzie mógł przyjrzeć się pracy skryby średniowiecznego i sam spróbować tego rzemiosła. Przy pomocy artystów z Żywej Pracowni i kaligrafa nauczymy się czerpać papier, kaligrafować i zdobić, czyli iluminować tekst.
Na Rynku rozegramy też grę miejską, dzięki której w atrakcyjny sposób poznamy trochę historii miasta. Z mapą, specjalnym wydaniem Głosu Słomnik rozwiążemy zagadki, zwiedzimy Rynek, poznamy jego tajemnice.
W parku na Rynku wystawa plenerowa pokaże m.in. współczesne osiągnięcia Słomnik.
Przy Centrum Kultury w garnkach, misach, półmiskach przygotowanych przez p. Maritę Benke- Gajdę popróbujemy za niewielką opłatą średniowiecznych specjałów- chłopskiej i dworskiej kuchni z czasów króla Kazimierza Wielkiego. Potrawy przygotują Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Słomniki. Na scenie i pod sceną zobaczymy pokaz tańców dworskich w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej pod kierownictwem Hanny Malskiej i Anny Petrus.
Koncert na dawnych instrumentach da Zespół Muzyki Dawnej z zamku Królewskiego Na Wawelu Floripari. Artyści pokażą także dawne instrumenty, opowiedzą o nich, a muzyce towarzyszyć będą tancerze.
Osobne stoisko kulinarne będzie prezentować kampanię ?Zasmakuj w Małopolsce?. Poznamy na nim smak produktów regionalnych, takich jak: oscypek, bryndza, redykołka, jabłka łąckie, suska sechlońska, kiełbasa lisiecka, chleb prądnicki, obwarzanek krakowski, fasola Piękny Jaś, jagnięcina podhalańska, karp zatorski. KGW Prandocin Wysiołek przygotuje także pokaz kulinarny, a przygotowane podczas pokazu na żywo potrawy z produktów regionalnych będzie można degustować. Wokół stoiska odbędą się quizy, konkursy dla dorosłych oraz warsztaty plastyczno- teatralne dla dzieci.
Wszystkie atrakcje w strojach z epoki. Młodzież, dorosłych i dzieci, które chciałyby w tym dniu jako wolontariusze pomóc w organizacji zapraszamy do Centrum Kultury. Czekają na was średniowieczne stroje oraz udział w ciekawym przedsięwzięciu.