Tydzień Bibliotek 2012
- Szczegóły
- Kategoria: Biblioteka
- Opublikowano: środa, 16, maj 2012 11:09
„Biblioteka ciągle w grze!” – Tydzień Bibliotek 2012
Maj to miesiąc, w którym na osoby odwiedzające Miejską Bibliotekę Publiczną w Słomnikach czeka mnóstwo atrakcji. Wiąże się to z obchodami miesiąca książki, a w szczególności przypadającego w dniach 8-15 maja Tygodnia Bibliotek. Jego głównym założeniem jest promowanie pracy i osiągnięć bibliotek, jako istotnego elementu rozwoju intelektualnego oraz kulturalnego społeczeństwa. Tegoroczna, IX już edycja, odbywa się pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze!” Hasło to nawiązuje do mistrzostw piłkarskich EURO, ale równocześnie podkreśla wzrastające w ostatnich latach zainteresowanie bibliotekami, na co wpływ mają prowadzone przez nie liczne akcje społeczne.
Za sprawą przedszkolaków z Dyskusyjnego Klubu Książki, obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęły się w bardzo radosnej atmosferze. Podczas odbywających się od roku comiesięcznych spotkań dziecięcego klubu, biblioteczną czytelnię zawsze wypełniają radosne głosy i śmiech maluchów. Tym razem śmiechu i zabawy było o wiele więcej niż zwykle, gdyż na przedszkolaki czekała niespodzianka – gość specjalny. Gościem tym była pisarka Ewa Chotomska, znana powszechnie jako Ciotka Klotka z telewizyjnego programu „Tik-Tak”, w którym występowała przez 17 lat. Wraz z Andrzejem Grabowskim założyła w 1983 roku dziecięcy zespół Fasolki i do dnia dzisiejszego napisała dla nich blisko trzysta tekstów piosenek.
Pani Ewa opowiadała dzieciom o swojej pracy, czytała wiersze i fragmenty opowiadań. Miała też wiele pytań do uczestników spotkania, a każdą poprawną odpowiedź nagradzała cukierkami. Okazało się, że mali czytelnicy doskonale znają piosenki autorki, więc z entuzjazmem śpiewali i tańczyli wraz z nią. Na zakończenie spotkania dzieci podarowały pisarce wykonany wspólnie w przedszkolu bukiet wiosennych kwiatów.
We współpracy z Gminą Słomniki Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem „Janusz Korczak – rzecznik dziecięcych marzeń”. Konkurs ten - wpisujący się w obchody Roku Korczaka i realizujący założenia Gminnego Programu Profilaktyki w zakresie edukacji kulturalnej młodzieży – odbył się pod patronatem Burmistrza Gminy Słomniki. Jego głównymi celami było przybliżenie młodym czytelnikom postaci i twórczości Korczaka, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości plastycznej, a także propagowanie twórczego spędzania wolnego czasu. W konkursie wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół w Kacicach, Niedźwiedziu, Słomnikach i Waganowicach oraz ze Świetlicy Profilaktycznej „Przystań”. Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Pani Katarzyna Adamek-Lepiarczyk – nauczyciel plastyki, Pan Tomasz Ciałowicz – Kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Społecznych Gminy Słomniki i Pani Maria Jędrychowska – Dyrektor MBP w Słomnikach. Po długich konsultacjach udało się wyłonić zwycięzców i przyznać wyróżnienia. Laureatami konkursu zostali:
Eryk Grzybowski (Świetlica „Przystań”) – I miejsce w kategorii kl. I-III
Gabriela Bugaj (SP Niedźwiedź) – I miejsce w kategorii kl. I-III
Kacper Bąk (SP Kacice) – II miejsce w kategorii kl. I-III
Karolina Wolny (SP Słomniki) - III miejsce w kategorii kl. I-III
Natalia Stanek (SP Niedźwiedź) – III miejsce w kategorii kl. I-III
Katarzyna Polak (Świetlica „Przystań”) - I miejsce w kategorii kl. IV-VI
Sylwia Domagała (SP Kacice) – I miejsce w kategorii kl. IV-VI
Dawid Janicki (Świetlica „Przystań”) - II miejsce w kategorii kl. IV-VI
Wiktoria Stuczyńska (SP Kacice) - III miejsce w kategorii kl. IV-VI
Kinga Zębala (ZS Waganowice) - I miejsce w kategorii kl. I-II gimnazjum
Justyna Wilczyńska (ZS Waganowice) –I miejsce w kategorii kl. I-II gimnazjum
Adrian Bojarski (ZS Waganowice) - II miejsce w kategorii kl. I-II gimnazjum
Patrycja Jednaki (ZS Niedźwiedź) - III miejsce w kategorii kl. I-II gimnazjum
Natalia Jamborska (ZS Waganowice) – III miejsce w kategorii kl. I-II gimnazjum
Weronika Kaczmarczyk (Świetlica „Przystań”) – wyróżnienie
Agnieszka Ząbczyńska (ZS Waganowice) – wyróżnienie
Paweł Polak (Świetlica „Przystań”) – wyróżnienie
Magdalena Nowak (ZS Waganowice) – wyróżnienie
Katarzyna Wierzba (ZS Waganowice) - wyróżnienie
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminę Słomniki oraz dyplomy, które wręczyli im przedstawiciel biblioteki i gminy po spektaklu w sali widowiskowej M-GCK. Nagrodzone prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w holu Biblioteki.
W ramach wycieczki wprowadzającej bibliotekę odwiedzili uczniowie z klas I i III z Zespołu Szkół w Waganowicach. Na początek wysłuchali krótkiej historii bibliotek i powstawania pierwszych książek. Zapoznali się też z zasadami korzystania z wypożyczalni, poznali biblioteczne pomieszczenia oraz rozmieszczenie księgozbioru na półkach. Okazało się, że niektórzy są już czytelnikami tutejszej książnicy, pozostali obiecali, że jak najszybciej założą własne karty. W przeprowadzonym konkursie uczestnicy wycieczki mieli okazję wykazać się znajomością literatury dziecięcej – baśni, poezji, opowiadań. Wszyscy zostali poczęstowani cukierkami, a zwycięzcy konkursu otrzymali małe upominki.
Uczniowie klas V-VI ze szkół na terenie gminy obejrzeli spektakl Teatru Profilaktyczno-Edukacyjnego „Moralitet” pt. „Konkurs”. Przedstawienie poruszało temat przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży oraz sposobów zapobiegania i likwidowania tych zjawisk. Ukazywało także pozytywne wzorce do naśladowania. Występujący w nim aktorzy posługiwali się młodzieżowym slangiem, a dialogi zaprawione były dużą dawką humoru.
Dzięki temu udało im się wzbudzić zainteresowanie wymagającej, młodej publiczności. Na zakończenie jeden z aktorów przeprowadził podsumowanie przedstawienia, podczas którego starał się wyczulić dzieci na przemoc wśród rówieśników. Zadając uczniom pytania dotyczące tego tematu, wciągnął ich w dyskusję. Ten swoisty dialog z pewnością pomógł widzom zrozumieć problem.
Klubowicze z DKK dla dorosłych wzięli udział w spotkaniu z Corinne Hofmann – autorką książki „Biała Masajka”. Spotkanie prowadzone przez Kazimierę Szczukę odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w ramach cyklu „Dobre książki i kawa”. Pisarka podzieliła się z czytelnikami wspomnieniami z pobytu w Kenii, opowiedziała o swoim małżeństwie z masajskim wojownikiem i czteroletnim życiu u jego boku w buszu.
Na 30 maja zaplanowane jest jubileuszowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych z udziałem koordynatora programu z WBP w Krakowie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Słomnikach wraz z filiami włączyła się w czwartą edycję organizowanej w Małopolsce i Świętokrzyskim Majowej Zbiórki Książek. Akcja trwa od 8 do 31 maja, jej celem jest wzbogacenie księgozbioru o wartościowe i atrakcyjne dla czytelników wydawnictwa. Wszystkich zainteresowanych prosimy o przekazywanie książek w godzinach pracy placówek bibliotecznych.
Dla czytelników, którzy zapomnieli lub z innych względów nie zwrócili w terminie wypożyczonych książek MBP wprowadziła amnestię. Przetrzymane książki można zwracać bez ponoszenia konsekwencji finansowych do końca maja.
M. Sz.